fbpx

Blok – EGGER Rozdelenie podláh podľa typu V- drážky

Čo sú to V-drážky pri podlahách a aký majú význam

Jeden z parametrov, ktorý sa pri podlahách uvádza sú V-drážky. Môžete si vybrať buď s priznanými V-drážkami (špárami), alebo bez V-drážok (špár). Sú to jednoducho ofrézované (skosené) hrany medzi každou lamelou. Názov je odvodený aj od ich tvaru, ktorý pripomína zrezanie hrany lamely do písmena V.

V-drážky sa začali využívať najmä pri laminátových podlahách aj preto, aby pôsobili prirodzene a pripomínali autentickosť drevených podláh. Dnes nájdete možnosť výberu podlahy s V-drážkami už takmer pri všetkých druhov podláh ako drevené, laminátové, vinylové, či kompozitné.

Rozdelenie podláh podľa typu drážky

Bez V-drážky: Podlaha nemá žiadnu drážku.

Má ploché, hladké spoje medzi jednotlivými lamelami podlahy.

2 V-drážka: V-drážka, teda ofrézovanie hrán je len na 2 dlhších stranách lamely. Na krátkych stranách je hladký spoj lamiel.

Ak zvolíte podlahu s V-drážkami na oboch dlhých stranách (t.j. po celej dĺžke dosky), môže tento detail spôsobiť, že miestnosť bude oveľa väčšia, ako v skutočnosti je.

 

4 V-drážka: Viditeľná V-drážka je na všetkých 4 stranách lamely – to znamená po celom jej obvode.

Ak si vyberiete podlahu s celoobvodovou drážkou lamiel môžete vo svojej domácnosti vytvoriť vidiecky, autentickejší a rustikálnejší vzhľad.

 

4 V-drážka+1: Viditeľná V-drážka je na všetkých 4 stranách lamely – teda po celom jej obvode + je ešte 1 extra drážka priečne stredom lamely. Tým sa lamela opticky predeľuje ešte na 2 časti.

Estetika a brilantný realizmus podláh 4V sa zhoduje aj s ich odolnosťou a všestrannosťou.

Aké sú výhody a nevýhody podlahy s V-drážkou v porovnaní s hladkými plochými spojmi

Výhody V-drážky:

  • Podlahy pôsobia príjemne. V-drážky zvyšujú vizuálny efekt podlahy. Dodávajú podlahe prirodzenejší a autentickejší vzhľad.
  • V prípade poškodenia podlahy vodou je poškodenie menej rozpoznateľné.
  • Vďaka špeciálnemu ošetreniu (impregnácii) sa zvyšuje odolnosť podlahy voči opotrebovaniu.
  • V-drážka vyrovnáva menšie odchýlky medzi lamelami. Sú teda tolerantnejšie voči zmenám pri pokládke.

Nevýhody V-drážky

Ešte stále pretrváva názor či zlá povesť, že vo V-drážkach sa zhromažďujú nečistoty. Majitelia svojich domov však objavujú stále viac výhod tohto typu podlahy a namiesto plochých/hladkých spojov sa rozhodujú pre podlahu s V-drážkami. Samozrejme to nemusí nevyhovovať každému. Podlahy bez akejkoľvek drážky môžu ponúknuť užívateľovi uhladenejší a modernejší vzhľad.

Údržba podlahy s V-drážkami

Údržba podlahy s V-drážkami je rovnaká ako pri podlahe bez drážok. V-drážky majú estetickú funkciu. Netreba sa obávať, že sa v špárach bude usadzovať nečistota a prach. Taktiež, že v tomto mieste bude pôsobiť výraznejšie vlhkosť na podlahu. Údržba takejto podlahy je jednoduchá – pravidelne stačí podlahu povysávať, prípadne pozametať a poumývať vlhkým mopom.