fbpx

Blok – Konštrukcia / interiérove dvere

📌V prvom rade, si vysvetlíme konštrukciu dverného krídla

 

Posuvné dveře Dallas / BAUMAX

(Bod č.3 znázorňuje konštrukciu dverí, ktorá je najdôležitejšia časť skladby dverí)

 

👍 Rám – z masívneho dreva

 

Obvodový rám z masívneho dreva dodáva dverám tvar, pevnosť, stabilitu a tvorí ich kostru, najhlavnejší bod je, že masívny rám predĺži životnosť dverí  vo vašej domácnosti. Vždy žiadajte rám z masívneho dreva! Ak by Vám bolo málo, alebo potrebovali by ste ešte pevnejší rám kde dvere sú deň čo deň zaťažované (recepcia, kancelárie, hotelové izby, atď..) tak pri našich si viete priplatiť za dvojitý rám.

Najviac namáhane miesta pri dvernom krídle sú pánty a kľučka. Pánty majú za úlohu udržať váhu dverného krídla, čím väčšia váha krídla, tým väčšia záťaž na miesto, kde sú zapustené pánty! Pri MDF ráme, hrozí vykývaniu pántom až k úplnému vytrhnutiu a poškodeniu. Kľučka má za úlohu otváranie / zatváranie dverí pri ktorom je vytvorený tlak na dverné krídlo! V mieste kľučky naša konštrukcia má masívnu výplň cca v rozmere 20×10 cm, čím sa stáva miesto pevnejšie a nehrozí prehnutiu alebo pretlačeniu dverí!

🔎

Treba podotknúť, že nie je masívny rám ako masívny rám… keď ide o masív, je veľmi dôležitá vlhkosť a preschnutie dreva. Pokiaľ nebude dostatočne vysušené, alebo dokonca presušené dvere sa prehnú do „banána“ a nebudú Vám tesniť a vzniknú medzery medzi dverným krídlom a zárubňou prípadne sa budú ťažko zatvárať. 

 

👎 Rám – z MDF materiálu

Zloženie MDF dosky je drevný prach získaný z pilín, po rozdrvení sú suroviny sušené a tepelne spracované v peciach, pri zahrievaní sa uvoľňuje rovnaký lignín, ktorý lepí práškovú hmotu, a tiež väčšia pevnosť je daná lisovaním… Ochladené výrobky sa spracujú, narezú a prilepia melamínovou fóliou napodobňujúcou vzor dreva.Označenie MDF je odvodené z anglického názvu Medium Density Fiber board teda stredne tvrdá / hustá drevovlaknita doska. V porovnaní tento typ konštrukcie nie je pevný ako rám z masívneho dreva, dvere nie sú stabilné a najviac zaťažovaná časť dverí (pánty) sú zapustené v drevnom prachu ktorý je tepelne upravený a následne zlisovaný ⁉️

🔎

Výhoda MDF rámu pri výbere dverí môže byť , že hrany dverí môžu byť zaoblené a tak fólia môže byť pretiahnutá až do fálcu, pozor povrch LAMINÁT CPL už toto alternatívu neumožňuje, laminát je hrubší, pevnejší a nie je možné ho pretiahnuť cez oblé hrany.

 

📌Výplň dverí

Jak si poradit s výběrem interiérových dveří | Praha

  • VOŠTINA Je vytvorená zo špeciálne tvrdeného papiera poskladaného do šesťhranného tvaru včelích plástov. Používa sa do menej namáhaných dverí alebo do prechodných výplní dverových otvorov.
  • ODHĽAČNENÁ DTD DOSKA najčastejšie používaná výplň dverí. Dvere vďaka nej získajú potrebnú tuhosť a pevnosť, lepšie akustické vlastnosti ale nezaťažujú pánty zbytočnou váhou.

  • PLNÁ DTD DOSKA je pevná a stabilná a zaručuje odolnosť dverí proti prerazeniu. Používa sa predovšetkým u špeciálnych dverí.